Altı Şehirde Osmanlı Tarihi | Çevrimiçi

Osmanlı şehirleri Osmanlı hayatının aynalarıdır. Mimariden, birlikte yaşamaya, deyimlerden, giyim kuşama, ticaretten dinin hayata kadar ortaya çıkan örgütlenme biçimleri ortak bir düşünme biçimini yansıtır. Mimar Turgut Cansever, pencere ölçülerine varıncaya kadar kendini belli eden bu ortak düşünme kültürü sayesinde Mostar’daki bir evle Denizli’deki bir evin birbirine benzedeiğini ifade eder. Mimar Sinan neredeyse tüm Osmanlı coğrafyasında sayısız eser bırakmıştır. Onun eserlerinin öğrettiği düşünce biçimi aynı zamanda yüzyıllar süren vakıf örgütlenmelerinin sarsılmaz temellerini oluşturmuştur. Cami sadece cami değildir, çarşılar sadece ticaretin yapıldığı yerler değildir. Zaman için Osmanlı mülküne geçen şehirlerden bazıları tarihi geleneğini Osmanlı’ya taşırken Saraybosna gibi kimi şehirler daha ilk andan itibaren Osmanlı imzasıyla inşa edilmişlerdir. Yükseliş ve sıkıntı zamanlarında birbirleriyle benzer karakterler sergileyen şehirlerin birbirleriyle ilişkilerini ve yaşadıkları ortak kaderi görmek aynı zamanda İstanbul merkezli ortaya konulan İstanbul tarih anlayışını daha doğru bir çerçeveye oturtmamıza imkan sağlayacaktır. Tarih, sinema, müzik, resim ve fotoğrafı içine alan disiplinler arası bu yolculukta şehirlerin sokaklarında gezerken geçmişin bugündeki izini süreceğiz.

 

Halil İbrahim İzgi

Halil İbrahim İzgi, bir roman yazarı ve hikaye anlatıcısı. Sosyal medya üzerinde sarı montuyla geri geri yürüryerek anlattığı hikayelerin ötesinde yaklaşık on yıl boyunca tarihten bulduğu hikayeleri bugüne taşıyarak gazete sayfalarında anlamaya ve anlatmaya çalıştı. Rögar kapakları, yemek kitapları, yol tabelaları ve etimolojik yolculuklar ona şehirler dolaştırdı. Kudüs, Mogadişu, Bağdat, Saraybosna, Gırnata, İşbiliyye, Almaatı, Cenevre, Erbil, New York, Bangkok, Zigetvar, Budapeşte, Londra, Üsküp, İşkodra, Kalkandelen, Paris, Münih ve daha birçok şehre gitti geldi. Gittiği her yerden bir parça aldı ve onları anlatmaya çalışıyor.  Eşi ve iki kızıyla Üsküdar’da yaşıyor. Hayatını hikayeler toplayarak ve onları yazarak geçiriyor. 6 Şehirde Osmanlı Tarihi’ni hazırlarken yemek kitaplarından başını kaldıramıyordu. Her şehrin bir yolculuk ve her yolculuğun bir kitap olduğunu düşünüyor.  Bir Saraybosna romanı Cüda, Erdem Yayınları tarafından neşredildi. Halep’i anlattığı Camera Obscura / Karanlık Oda, mültecilerin Midilli ve Aitna’daki hayatlarına odaklanan Yorgo Kostakis’in Son Günleri, 1868 yılında İstanbul kedilerinin maceralarını anlattığı Cihangir ve Sofya,  eşiyle birlikte kısa öykülerini bir araya getirdiği İkimiz yayını bekleyen eserlerinden bazıları. Hikayeleri, dinlemeyi, anlatmayı ve yazmayı seviyor.

Tarih: 4 Temmuz – 22 Ağustos | 8 Hafta
Gün: Cumartesi | 18.00 – 20.00
Toplam Saat: 16

 1. Hafta: Tanışma, kurs içeriği tanıtımı. Yemek tarifleri, Spotify listeleri vefilm önerileri. Osmanlı nasıl şehir kurardı. Şehrin temelleri, şehirlerin hikayeleri ve birbirleriyle konuşan şehirler. İstanbul ve şehir ilişkileri.
 2. Hafta: Doğuştan Osmanlı: Saraybosna 
  1. Çorba 
  2. Camii 
  3. Kütüphane 
  4. Sevdalinka 
  5. İnat Evi 
  6. Aliya 
  7. Mezar taşları
  8. İstanbul’daki Saraybosna 
 3. Hafta: Beyefendi Bir Şehir: Halep 
  1. Sütlü bir şehir 
  2. İpek Yolunun mirası 
  3. İskoç Aydınlanması ve Halep 
  4. Kahve ve hikaye 
  5. Kanuni’nin Saksısı 
 4. Hafta: İstanbul’dan Önceki İstanbul: Selanik 
  1. Camilerle dolu bir şehir 
  2. Batı’daki kapı 
  3. Selanik Kurabiyesi 
  4. İstanbul’da yaşayan bir şehir 
 5. Hafta: Osmanlı’nın Sesi: Kahire
  1. Afrika’nın kapısı 
  2. Raşid’in Taşı 
  3. Gölgedeki müceher 
  4. Yanlış bir istasyon 
  5. Ümmü Gülsüm 
  6. Esmahan’ı kim öldürdü? 
 6. Hafta: Osmanlı’nın İlhamı: Kudüs 
  1. Üç din bir şehir 
  2. Statüko merdiveni 
  3. Mescid-I Aksa’yı anlamak 
  4. Eski şehirde yaşayan Osmanlı ruhu 
  5. Zeytin Dağı ve Kudüs’ü unutmaya çalışmak 
  6. Halit Refik ve Eskici 
  7. Tarihin tarifi: Falafel 
 7. Hafta: İstanbul: Şehirlerin Şehri 
  1. İstanbul’daki Selanik: Okullar, mezarlıklar ve sürgünde bir şehir 
  2. Dünyanın en büyük Boşnak şehri İstanbul: Yenibosna’dan Pendik’e İstanbul’daki Saraybosna 
  3. Mısı Çarşısı’ndan Hıdüv Kasrı’na İstanbul’daki Kahire 
  4. İstanbul’daki Kudüslü: Felafel 
  5. Tahtakale’den İstiklal’e: İstanbul’un Haleplileri 
 8. Hafta: İstanbul’dan dünyaya bakmak. 10 bin adımda dünya şehri İstanbul (Gezi)  

Ücret: 250 ₺

Ücret Politikası

 • Geçen dönemlerde atölyelerimize katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Altı Şehirde Osmanlı Tarihi | Çevrimiçi Başvuru Formu

Menü