Banker Bilo: Umut Tacirliği

Maho, köylüsü Bilo ve aynı köyden birçok kişiyi Almanya’ya götürme vaadiyle kandırır ve paralarını alır. Ancak kamyon kasasında başlayan yolculuk Almanya’da değil, İstanbul’da sona erer.

Yavuz Turgul, umut tacirliğinin ve dolandırıcılığının trajikomik hikâyesini anlatır bize. Sülün Osman, Tosuncuk, Thodex derken her devirde bir Banker Bilo ile karşılaşıyoruz aslında.Banker Bilo: Umut Tacirliği açık dersimizde Yavuz Turgul sinemasından yola çıkıp günümüze umut tacirliğini ele alacağız.

Eğitmenler: Döndü Toker & Yavuz Yiğit
Tarih: 1 Mayıs 2021 Cumartesi
Saat: 21.00 – 23.00
Platform: Zoom

Programımız ücretsizdir.

Döndü Toker

Akademisyen

2011 yılında Mimar Sinan Güzel Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Türk Sineması, nostalji, toplumsal değişim üzerine olan yüksek lisans tezini verdikten sonra,  interdisipliner bir şekilde sinema çalışmaya devam etmiştir. Üç yıl kadar TRT Çocuk Dergisi’nde metin yazarı olarak çalıştı. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ikinci lisans eğitimine başladı. Hayal Perdesi Sinema Dergisi, Fimarası ve Türk Sinema Araştırmaları Merkezi’nde sinema yazarı olarak çalıştı. Çeşitli web sitesi, festivaller ve mecralarda sinema eleştirmenliği devam etti. 2019 yılında “40 Soruda Sinema” adlı eserde “Yeşilçam ve Müzik” konulu bir kitap bölümü yazdı. Çeşitli sinema projelerinde sanat yönetmenliği, senaryo ve yaratıcı ekiplerde çalıştı.2015 yılından beri Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Halen yazdığı projeleri çekmeye, sinema ve sanat projeleri üretmeye devam etmektedir.

Yavuz Yiğit

OkulDışı Kurucusu

Yavuz Yiğit, Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde okudu. Öğrencilik yıllarında 350 bin liralık bütçesiyle Türkiye’nin en büyük bütçeli öğrenci kulüplerinden birini kurdu. 10 farklı ülkede 200’den fazla ulusal ve uluslararası projede yer aldı. Oxford, Cambridge ve Harvardlı eğitimlerden münazara, hitabet, liderlik konularında eğitimler aldı. İyilik Şampiyonası, Münazara Okulu, MESSİM; Hobiatlon gibi binlerce gencin katıldığı entelektüel ve sosyal oyunlar tasarladı. Eğitim verdiği öğrencileri Dünya Arapça Münazara Şampiyonluğu da dahil ulusal ve uluslararası 50’den fazla kupa kazandı. Münazara Okulu projesiyle Başbakan Binali Yıldırım’dan 2016 Yılının En İyi Eğitim Projesi Ödülü’nü aldı. OkulDışı’nın kurucusu ve Münazara Hitabet Derneği başkanıdır.

 

Ücret:

Ücretsiz

 

Mekân

Zoom Uygulaması

 

Menü