Bir Anlatı Türü Olarak Senaryo | Çevrimiçi

Anlatı insanı tanımlayan şeylerden biri. Yani insan var ise anlatı, anlatı var ise insan var. Nerede bir insan topluluğu görseniz aslında aynı anlatının etrafında toplanmış insanlara bakıyorsunuzdur. Anlatı; biçim ya da ‘ortam’ değiştirse de insan için merkezi ve hayati konumunu muhafaza ediyor. Dijital ağların dünyasında yepyeni biçimlere giren ama ‘değişmeyen’ anlatı nedir ve ölümsüz anlatılar nasıl yaratılır?

 

 

Gökhan Yorgancıgil

Senarist / Yönetmen

1970 yılında Aydın’da doğdu. Kayseri Fen Lisesi’ni ve ardından İTÜ makine mühendisliği bölümünü bitirdi. Lise yıllarında öyküler yazdı, üniversite yıllarında yönetmen yardımcılığı yaparak sinemaya atıldı. Halit Refiğ ve Yücel Çakmaklı gibi ustaların bazı sinema ve TV projelerinde yardımcılığını yaptı. 1997 yılından itibaren kendi yazdığı bazıları Almanya, Kırgızistan, Kazakistan, Kenya, Zengibar, Güney Afrika Cumhuriyeti ve ABD’de olmak üzere belgeseller ve kısa metrajlı dramaları yönetti. 2007 kasımında Türkiye’de gösterime giren, 2009 Worldfest Houston Film Festivalinde iki ayrı jüri özel üdülü kazanan, Oktay Kaynarca, Hazım Körmükçü, Görkem Yeltan ve Damla Tokel’in başrolleri paylaştığı Sıfır Dediğimde filmini yazıp yönetti. 2013 yılında yedi bölümlük Afrika ve Osmanlı isimli bir belgeseli tamamlamıştır. 2008’den itibaren dersler, seminerler vermekte ve senaryo yazımı atölyeleri düzenlemektedir. Gökhan Yorgancıgil, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tarih: 14 Haziran – 12 Temmuz
Gün: Pazar 15.00 – 17.00
Toplam Saat: 10

Görsel anlatı yazarlığının belkemiği senaryo yazarlığına giriş niteliğindeki çevrimiçi atölyenin konu başlıkları:

1. Atölye:

Anlatı nedir, temel kavramlar, anlatının tarihsel gelişimine hızlı bir bakış. Sanat ve anlatı.

2. Atölye:

Anlatı türleri. Öykü üçgeni. Senaryonun iki önemli unsuru, yapışık ikizler: Plot ve Karakter. Plot (olaylar serisi) ve karakterlerin senaryo içinde düzenlenişi.

3.Atölye:

Plot. Senaryo yapısı. Klasik anlatının yapıtaşları.

4.Atölye:

Karakter. Kahraman. Olgunlaşma. Kahramanın yolculuğu, arketip teorisi.

5.Atölye:

Senaryo yazma yöntemi. Yaratıcı Fikir, plot, sinopsis, tretman ve senaryo.

 

Ücret: 250 ₺

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı

Bir Anlatı Türü Olarak Senaryo | Çevrimiçi Başvuru Formu

Menü