Çizerliğe Giriş

Çizgi, cazibesini ve anlatım gücünü değişen zamana ve teknolojiye rağmen her zaman korumuş, kendine özgü, çok özel bir medya. Çizer de işte bu medyadaki çok çeşitli ürünlerden bir ya da birkaçını üreten kişi oluyor. Bazen karikatür, bazen çizgi bant, bazen çizgi romanlar… Anlatmak istediğini elindeki bu zarif güç ile gerçekleştirir. Bu derste çizerlik mesleğinin temellerini, sayısız tekniklerinden önemli bir kısmını ve yeteneğimizi nasıl geliştirip ilerleyeceğimizi göreceğiz. 8 atölyenin sonunda ne yazık ki yetişmiş bir çizer olamayacaksınız. Bu sanatı öğrenmek kişinin yıllarını alan uzun bir yolculuk… Fakat bu derslerde bu uzun yolun haritasını ve bu yolda adımlarımızı nasıl atmamız gerektiğini öğreneceğiz. İşin felsefesini, teorisini sohbet ederek konuşacak, bolca pratik yapacağız. Dersler bittikten sonra önünüzde sizi bekleyen heyecan dolu bir yol bekliyor olacak. Çizmeyi seviyor, çizerlerin insanı büyüleyen işlerine hayranlık duyuyorsanız bu sınıf size göre!


Emre Bilgiç
Mizahçı, Karikatürist, İllüstratör

Emre Bilgiç, çizerliğe 2009’da Cafcaf Mizah Dergisi’nde karikatür çizerek başladı. 2015’te ekip arkadaşları ile haftalık dergi Hacamat’ı çıkardılar, bu dergide çizerlik ve editörlük yaptı. Türkiye’de örneği az görülen “bant karikatür” tarzına yoğunlaştı. “Emre ile Emmare” adlı bant karikatürlerini bir kitapta yayınlandı. 2016’da Bilkent Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan Emre, yazılımcılık mesleğinin yanında çizerliğe devam ediyor. Özellikle karikatür çizmeyi ve mizahi içerikli çocuk kitaplarına illüstrasyonlar yapmayı seviyor.

Tarih: 28 Mart – 16 Mayıs
Gün: Cumartesi 15:30 – 18:30

Toplam Saat: 24

1.Atölye: Giriş
Çizerlik nedir?
Nasıl öğrenilir?
Kaynaklar nelerdir?

2.Atölye: Eskiz (Kalemi Oynatabilmek)
Kalem nasıl oynamalı?
Çizgi egzersizleri
Eskiz nedir? Niye lazımdır?
Yapalım ve görelim

3.Atölye: Figürlerin Dili
Figürler ne anlatır?
Figür nasıl seçilir?
Hareket arkı (action line) nedir?
Yapalım ve görelim

4.Atölye: Yüzler
İfadenin önemi
Nasıl çizilir?
Yapalım ve görelim

5.Atölye: Mürekkepleme
Çini malzemelerini tanıyalım
Çizgilerle ışık / gölge / hacim / boyut
Yapalım ve görelim

6.Atölye: En önemli ders: Hikaye!
Nasıl geliştirilir?
İlham nerededir?
Sonsuz kaynaklarda kısa bir yolculuk

7.Atölye: Hikayeni anlat
Hikaye oluşturma
Çizmeye başlama

8.Atölye: Hikayeni tamamla
Çizimi tamamlama
Mürekkepleme ve final

Kontenjan: 15
Ücret: 500 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır. Not kısmında kayıt yaptırdığınız diğer atölyeleri belirtiniz.
  • Atölyeye arkadaşınızı da getirmeniz durumunda %20 indirimli olarak kayıt yaptırabilirsiniz. Sizin referansınız ile gelen arkadaşınızın başvururken not kısmında isminizi belirtmesi gerekmektedir.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Çizerliğe Giriş Başvuru Formu

Menü