Çizerliğe Giriş

Çizgi, cazibesini ve anlatım gücünü değişen zamana ve teknolojiye rağmen her zaman korumuş, kendine özgü, çok özel bir medya. Çizer de işte bu medyadaki çok çeşitli ürünlerden bir ya da birkaçını üreten kişi oluyor. Bazen karikatür, bazen çizgi bant, bazen çizgi romanlar… Anlatmak istediğini elindeki bu zarif güç ile gerçekleştirir. Bu derste çizerlik mesleğinin temellerini, sayısız tekniklerinden önemli bir kısmını ve yeteneğimizi nasıl geliştirip ilerleyeceğimizi göreceğiz. 6 dersin sonunda ne yazık ki yetişmiş bir çizer olamayacaksınız. Bu sanatı öğrenmek kişinin yıllarını alan uzun bir yolculuk… Fakat bu derslerde bu uzun yolun haritasını ve bu yolda adımlarımızı nasıl atmamız gerektiğini öğreneceğiz. İşin felsefesini, teorisini sohbet ederek konuşacak, bolca pratik yapacağız. Dersler bittikten sonra önünüzde sizi bekleyen heyecan dolu bir yol bekliyor olacak. Çizmeyi seviyor, çizerlerin insanı büyüleyen işlerine hayranlık duyuyorsanız bu sınıf size göre!


Emre Bilgiç
Mizahçı, Karikatürist, İllüstratör

Emre Bilgiç, çizerliğe 2009’da Cafcaf Mizah Dergisi’nde karikatür çizerek başladı. 2015’te ekip arkadaşları ile haftalık dergi Hacamat’ı çıkardılar, bu dergide çizerlik ve editörlük yaptı. Türkiye’de örneği az görülen “bant karikatür” tarzına yoğunlaştı. “Emre ile Emmare” adlı bant karikatürlerini bir kitapta yayınlandı. 2016’da Bilkent Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan Emre, yazılımcılık mesleğinin yanında çizerliğe devam ediyor. Özellikle karikatür çizmeyi ve mizahi içerikli çocuk kitaplarına illüstrasyonlar yapmayı seviyor.

Tarih: 1 Aralık – 5 Ocak
Gün: Pazar 15:30 – 18:30

Toplam Saat: 18

1.Atölye:
Çizerlik nedir?
Yol haritamız
İlk deneme!

2.Atölye:
Öğrenmenin kaynakları
Eskiz nedir? Nasıl yapılır?
Figürlerin dili

3.Atölye:
Figürler 2 -geri bildirim-
Kompozisyon bizimle nasıl konuşur?
Kompozisyon nasıl yapılır?

4.Atölye:
Kompozisyon 2 -geri bildirim-
Mürekkepleme hakkında
(kuralları, teknikleri ve araçları)

5.Atölye
Mürekkepleme 2 -geri bildirim-
Hikayeyi anlatmak
Çizgide Türler / Tarzlar
Nasıl bir hikaye – Nasıl bir çizgi?

6.Atölye
Final:
Bana bir espri yap / bir hikaye anlat / bir şey söyle!
(Tüm öğrendiklerimizi birlikte kullanalım)

Kontenjan: 15
Ücret: 350 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara (Entelektüel Yaz Okulu, Münazara Hitabet Festivali vbg.) katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Çizerliğe Giriş Başvuru Formu

Menü