Kukla Tiyatrosu

Kukla Tiyatrosu dersi, altı haftaya yayılmış, üçer saatlik altı dersten oluşmaktadır. Katılımcılar, bu ders süresince kukla tiyatrosunun tarihçesini, farklı kültür ve ekollere ait kukla türlerini ve oynatım yöntemlerini öğrenecek, belli ilkeler doğrultusunda uygulanacak olan doğaçlama çalışmalarıyla kukla oynatıcılığını deneyimleyecek, kuklayı bir anlatım aracı olarak kullanmanın yöntemlerini arayacak ve çeşitli malzemelerle kendi özgün kuklalarını üretecekler. Üç teorik ders ve üç atölye çalışmasının sonunda katılımcılar, üçer kişilik gruplar hâlinde hazırlayacakları kukla gösterilerini sahneleme ve değerlendirme fırsatı bulacaklar.

 


Bilal Yiğit İnal
Tiyatro Oyuncusu, Heykeltraş

Resim ve heykel çalışmalarının yanısıra tiyatro ve sinema alanlarında da faaliyet gösteren Bilal Yiğit İnal, 13 yaşındayken Onur Ünlü’nün yönetmenliğini üstlendiği “Leyla ile Mecnun” dizisi için Stop-Motion tekniğiyle animasyon film çekti. Çeşitli sinema ve televizyon projeleri için işler üretti. Semaver Kumpanya, BBT gibi tiyatro gruplarıyla etkileşim hâlindeyken kukla ekiplerinde yer aldı, grafik tasarım çalışmaları yaptı. Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden ayrıldıktan sonra çalışma alanını yeniden Kukla Tiyatrosu’na yönelten eğitmenimiz, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde öğrenimini sürdürmekte ve Studio Oyuncuları Tiyatrosu’nda oyunculuk ve asistanlık yapmaktadır.

Tarih: 24 Kasım – 29 Aralık

Gün: Pazar 12:00 – 15:00

Toplam Saat: 18
1.Atölye:
Kukla Tiyatrosu’nun Tarihçesi

2.Atölye:
Kukla Oynatıcılığına Giriş: Nesnelere Hayat Vermek

3.Atölye:
Bir Anlatım Aracı Olarak Kukla: Ben ve Öteki

4.Atölye:
Kukla Tasarım Atölyesi

5.Atölye:
Kukla ile Dil Oluşturmak

6.Atölye:
Grup Çalışmalarının Sunumu

Kontenjan: 21
Ücret: 350 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara (Entelektüel Yaz Okulu, Münazara Hitabet Festivali vbg.) katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Kukla Tiyatrosu Başvuru Formu

Menü