Modern Türkiye Okumaları

Modern Türkiye Okumaları dizisi Türkiye Cumhuriyeti tarihini katılımcılarla birlikte tartışarak, simülasyonlar yaparak, şiirler okuyarak çok boyutlu şekilde inceliyor. Türkiye’de darbelerden sokak olaylarına, kadın haklarının doğuşundan Eurovizyon maceramıza kadar geçtiğimiz 100 yılda neler oldu?

Bu derste kendimizi bazen bir liderin yerine koyacağız ve “Siz olsaydınız hangi kararları alırdınız?” diye soracağız. Farklı bir karar alınsaydı ne olurdu? Nasıl olurdu hep birlikte tartışacağız. Bazen de iki büyük şair, Nazım Hikmet ile Necip Fazıl arasındaki çatışmanın sebeplerini şiirlerini okuyarak anlamaya çalışacağız. Belgeseller izleyecek, konuşmalar dinleyeceğiz.

 


Yavuz Yiğit

Münazara Hitabet Derneği Kurucusu

Münazara Hitabet Derneği’nin başkanı olan Yavuz Yiğit, 10 farklı ülkede 200’den fazla ulusal ve uluslararası projede yer aldı. Oxford, Cambridge ve Harvardlı eğitimlerden münazara, hitabet, liderlik konularında eğitimler aldı. İyilik Şampiyonası, Münazara Okulu, MESSİM; Hobiatlon gibi binlerce gencin katıldığı entelektüel ve sosyal oyunlar tasarladı. Eğitim verdiği öğrencileri Dünya Arapça Münazara Şampiyonluğu da dahil ulusal ve uluslararası 50’den fazla kupa kazandı. Münazara Okulu projesiyle Başbakan Binali Yıldırım’dan 2016 Yılının En İyi Eğitim Projesi Ödülü’nü aldı.

Emirhan Kınataş

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğrencisi

Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Uzakdoğu sporu olan Hapkido’da Türkiye Şampiyonu olarak milli takıma girdi, 2010 Kore Open’da şampiyon olarak ülkesini temsil etti. Emirhan münazaraya lisede başladı. Bunlardan biri çaylaklık senesinde katıldığı 2015 ODTÜ Çaylaklar olmak üzere 10’a yakın turnuvada final oynadı Acıbadem Açık’ta şampiyon oldu. Çok sayıda lise turnuvası organize etti. Üniversitede ise başarılarına, 2018 SDÜ Açık, 2018 Odtü Açık, 2019 Çankaya Açık turnuvalarının da içinde yer aldığı 6 turnuvada finalistlik ve 2018 Boğaziçi IV şampiyonluğu ile devam etti. Kendisi, 2019 Hacettepe Açık ve Boğaziçi Yaz turnuvalarının da komite üyelerinden biriydi.

Tarih: 25 Kasım – 30 Aralık
Gün: Pazartesi 18:30 – 20:30

Toplam Ders Saati: 12

Hafta 1:

Modernleşmenin İlk Adımları: 1856 – 1913

Osmanlı İmparatorluğu nasıl kurtulur? Neler yapmalı? Batılılaşmalı mı, Ümmete mi sarılmalı? Milliyetçi mi olmalıyız yoksa kurtuluş liberalizmde mi? Filmin sonunu biliyoruz ama alternatif okumamızı tekrar yapacağız ve Islahat Fermanı’na da bakacağız Prens Sabahattin’i de Sultan Abdulhamid’i de konuşacağız.

Hafta 2:

Şu Çılgın Türkler: 1913 – 1923

624 yıllık bir İmparatorluk yıkılıyor. Şimdi ne olacak? Yeni devletin kuralları, anayasası, değerleri neler olacak? Medeniyet dediğimiz bu tek dişi kalmış canavar bize Sevr Anlaşması’nda neler dayatacak? Korkacak mıyız yoksa gövdemizi siper edip Şu Çılgın Türkler romanını mı yazdıracağız?

Hafta 3:

Muasır Medeniyetler Seviyesi: 1923-1938

Selanikli bir Osmanlı yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruyor. Muasır medeniyetler seviyesinin üstünü hayal eden bu adamın icraatları 100 yıldır her siyasi tartışmanın zeminini oluşturuyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını, sıkıntılarını, alternatif senaryoları bu derste tartışacağız.

Hafta 4:

Sizi Ben Bile Kurtaramam: 1938-1960

Nazım Hikmet’e Vatan Haini şiirini, İsmet Özel’e “Çanlar sustu ve fakat binlerce yılın yabancısı bir ses değdi minarelere” dizelerini yazdıracak yıllar. 10 yılda 15 milyon genç yaratmış genç Cumhuriyet Demokrasi ile tanışacağı uzun bir yola çıkar. Bu yol çok uzun ve çetindir. Bu ikili bu yolda hiç anlaşamazlar. Üçüncü haftamızda İsmet İnönü dönemi dış politikasını, Soğuk Savaş’ın başlangıcını, Demokrat Parti iktidarını ve sonunda 27 Mayıs Darbesi’ni konuşacağız.

Hafta 5:

Yankee Go Home: 1960-1980

“En uzun koşuysa elbet Türkiyede de Devrim, O, onun en güzel yüz metresini koştu.” Yankee Go Home diyenlerle Komunistler Moskova’ya diyenlerin sokakları kasıp kavurduğu yıllar. Her gün sokaklarda gençler ölüyor ve birileri müdehale etmek için şartların oluşmasını bekliyordu. Şartların olgunlaşmasını bekleyenler adaletli olsun diye bir sağdan bir soldan astılar.  Bu hafta muhtıraları, darbe girişimlerini, sokak olaylarını ve en sonunda 12 Eylül’ü konuşacağız.

Hafta 6:

Bir kaset koy da Semra, biraz neşelenelim: 1980-1997 80’ler Michael Jackson, Madonna, perma saç, disko topundan ibaretdeğildi. PKK’nın ilk eylemini yaptığı ve Türkiye’nin bugününü de hala etkileyen sorunlar dizisinin başlangıcıydı.  Özallı yıllar, koalisyonlar, yolsuzluklar ve sonunda 28 Şubat. Türkiye’nin bugününü anlayabilmek için 80’li ve 90’lı yıllar hepimize ışık tutacak.

Kontenjan:
Ücret: 250 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara (Entelektüel Yaz Okulu, Münazara Hitabet Festivali vbg.) katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Modern Türkiye Okumaları Başvuru Formu

Menü