Rock’n’Roll ile Yakın Dünya Tarihi

“Rock’n’Roll & Yakın Dünya Tarihi” ders dizisi keyifli bir atmosfer içerisinde son yüzyılımızı daha iyi algılamaya ve sorgulamaya yönelik düşünüldü. Yeryüzünü etkileyen, insanlığın gidişatını değiştiren olguların ve bu olgulara bazen uyum sağlayan bazen de dünyayı şekillendirmeye kalkışan Rock müziğin ekseninde, kronolojik yakın tarih sorgulamalarını eğitmen ve katılımcılar interaktif biçimde beraber yapacaklar.
Böylece seri, hem bugünün insanını şekillendiren 20. YY’ın önemli olaylarını hem de Rock tarihini, didaktik tarih anlatısından sıyrılarak neden-sonuç bağlamında sorgula(t)mayı amaçlayacak. Katılımcılar azami ölçüde her bir oturumun öznesi hale gelecek.
Her bir dersi sırasıyla ayrı bir dönemi temsil eden bu seride, katılımcılar bir yandan eğitmenin yakın dünya ve Rock tarihi sunumlarını dinlerken ve forum formatında tartışmalar yaparken, bir yandan da dönemin ruhunu yansıtan Rock parçalarına kulak verecek. Böylece katılımcılar müzik ile vaka arasındaki köprüyü olabildiğince samimi bir atmosferde yakalamaya çalışacaklar. Dünyanın ve Rock müziğin gelişimine tanıklık edebilecekler.
Not1. Katılım için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.
Not2. Katılım için herhangi bir müzik bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır.

 

Tahsin Bilge Avcı
Münazara Hitabet Derneği Direktörü

Tahsin Bilge Avcı, üniversite yıllarında başladığı münazara, topluluk önünde konuşma, tartışma teknikleri, argümantasyon alanlarında 10+ yıl deneyimi bulunan bir eğitmen ve danışman. Bu süre zarfında hitabet alanında ölçülebilir başarılar elde eden eğitmenimiz Boğaziçi Üniversitesi Münazara Şampiyonası Şampiyonluğu da dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası başarılar elde etti. Türkiye’deki en prestijli münazara organizasyonlarında jüri komitesi başkanlığı görevi üstlendi. Ege, Bilgi, Maltepe, Yeditepe, İstanbul, Marmara’nın da aralarında bulunduğu 30’dan fazla üniversitede seminerler ve dersler verdi. Bu tecrübeyi profesyonel hayata da aktararak GlaxoSmithKline, Türk Telekom, TRT World gibi uluslararası ve ulusal, büyük ölçekli kurumlarda eğitimler verip, şirketlerin ve STK’ların üst düzey yöneticilerine koçluk yaptı.

Şimdiye kadar 25’den fazla ilde 400+ lisede münazara eğitimi veren Bilge, onbinlerce lise öğrencisiyle bir araya geldi. Halen Münazara & Hitabet Derneği Direktörü ünvanıyla Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, öğrencilerin analitik düşünce, demokratik olgunluk, iletişim becerilerini arttırmayı amaçlayan “Türkiye Münazara Projesi”nin akademik ve operasyonel koordinasyonu ve uygulamasından sorumlu.

Normalde birer hobi olarak hayatını renklendirme gayretinde bulunduğu alanlarda kariyerinin getirdiği becerileri de kullanarak yüksek bütçeli uluslararası belgesel yapımlarına danışmanlık yaptı ve Contemporary Istanbul’da ve Istanbul Bienali komşu etkinliklerinde küratör yardımcılığı görevleri üstlendi.

Rock müzik, kahve ve öğrencileri temel motivasyon kaynaklarıdır.

Tarih: 8 Kasım – 13 Aralık
Gün: Cuma 18:00 – 20:00
Toplam Saat: 12

1. Hafta:
Lanetli Doğum.
Avrupa ve Afrika’dan Birleşik Devletler’e, Afrika müziğinin kiliseyle harmanlanarak Blues’a/Caz’a evrimi.
Rakamlar ve renkler ötesinde; kölelik, savaşlar, açlık ve en temelinde “insan” kimdir? Bu kadar insanın okyanus ötesi gemilerde ne işi var? Bir diğerleri neden lağımlaşan cephelerde?

2. Hafta:
Sallan Yuvarlan Sars.
Müzik seyyahlarının elektriği keşfetmesi, yüzyıllardır kapalı kalmış evlere transistörlü radyolarla dolan, bir kamyoncunun ya da “şeytan”ın müziği.
Kaotik bir dünyada olagelen değerler yıkılıyor. Aileden, devlete, otoritede yamanması zor çatlaklar tamir edilebilir mi? Tamir edilmeli mi?

3. Hafta:
Kral Öldü, Yaşasın Yeni Krallar.
Diken üzerindeki Dünya’da Atlantik’in iki yanında merkezileşen ortak bir isyan yükselirken, jenerasyonunun dışa vurumu hale gelip, anlam arayışına giren Rock.
Büyük biraderlerin borusu ne kadar gür? Bu kadar insanın sokakta ne işi var? Tabandan yükselen hareketler bir noktada gidişata dur diyebilir mi?

4. Hafta:
Rock Kapital.
Müzik kendini baştan var ederek kitleleri ateşlemişti, şimdi MTV’nin bütün dünyayı etkisine alan Rock’ın dumanı üstünde kitlelerini ticarileştirmesi zamanı.
Yeni düzen koyucuların “muzaffer” eylemleri beraberinde metanın sorgulandığı bir dünyada değerlerin ticareti ya da ticaretin yeniden yarattığı değerler insanı nereye taşıyabilir?

5. Hafta:
Yeraltındaki Küvezler.
Rock’ın başı koparıldıkça müzikal ve ötekinin sesi olarak geometrik çeşitlenmesi. “Karanlık taraf”a geçenler.
Yaşamak için poplaşmak mübah mıdır ya da bilinen anlamda yaşam reddedilebilir mi? Berlin Duvarı’nın batısı sözlerini ne kadar yerine getirebilecek?

6. Hafta:
Popçular Dışarı.
Uzun saçlı “veletler”, büyüklerinin unuttuğu özleri, akranlarından esinlendikleriyle harmanlayarak hatırla(tı)rken. Bazen de “topunun köküne kibrit suyu ekmeye” çalışırken.
Dünyada yaşananların ışığında yeryüzünün en güzel ve en karmaşık coğrafyalarından birinde, Anadolu’da neler oluyordu?

Kontenjan: Yok
Ücret: 250 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara (Entelektüel Yaz Okulu, Münazara Hitabet Festivali vbg.) katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı
Küçük Camlıca Mah. Bulgurlu Cad. No:8 Üsküdar / İstanbul

Rock’n’Roll ile Yakın Dünya Tarihi atölyesine başvuru süresi sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Menü