Sosyal Girişimcilik

Bursa’nın Saitabat Köyü’ndeki kadınlar nasıl iş buldu? Mikrokredi sistemini Bangladeş’te hayata geçiren Muhammed Yunus nasıl ve neden Nobel ödülü aldı?
Bir gençlik organizasyonu nasıl Türkiye’nin lösemi hastası çocuklarına umut oldu?
Sürdürülebilir ve verimli yardım nasıl yapılır, sosyal girişimcilik nedir, nasıl yapılır, gençlik organizasyonları nasıl çalışır? Bu derste yola çıkacaksınız! Yola çıkmış insanların hikayelerini dinleyecek, nasıl yaptıklarını öğrenecekseniz. Siz de bir şeyler yapacaksınız.

 

Yavuz Yiğit

Girişimci

Derneğimizin başkanı olan Yavuz Yiğit, 10 farklı ülkede 200’den fazla ulusal ve uluslararası projede yer aldı. Oxford, Cambridge ve Harvardlı eğitimlerden münazara, hitabet, liderlik konularında eğitimler aldı. İyilik Şampiyonası, Münazara Okulu, MESSİM; Hobiatlon gibi binlerce gencin katıldığı entelektüel ve sosyal oyunlar tasarladı. Eğitim verdiği öğrencileri Dünya Arapça Münazara Şampiyonluğu da dahil ulusal ve uluslararası 50’den fazla kupa kazandı. Münazara Okulu projesiyle Başbakan Binali Yıldırım’dan 2016 Yılının En İyi Eğitim Projesi Ödülü’nü aldı.

Tarih: 7 Kasım – 12 Aralık
Gün: Perşembe 18:00 – 20:00
Toplam Saat: 12

1. Hafta:
Bavul Hazırlama.
Yola çıkmadan, bir projeye başlamadan önce yapmanız gerekenler var. 
Bu derste dünyanın sorunlarını ve kaynaklarını konuşacağız. Nasıl daha etkili fikirler buluruz birlikte tartışacağız. Dertlerimizi paylaşacak ve ortak bir proje fikri oluşturmak için hazırlıklara başlayacağız.

2. Hafta:
Kiminle Yola Çıkacaksın?
İnsanlar birbirlerini en iyi yolculukta tanırmış. Bu derste yoldaki arkadaşlarınızı seçecek, yolculuğun kurallarını koyacaksınız. Kulüplerde, derneklerde, şirketlerde ekip nasıl kurulur, kurulan ekip nasıl daha iyi çalıştırılır ya da ekipler neden çalışamaz ikinci haftanın ana gündemi olacak.

3. Hafta:
Biraz Para Kazanalım
Yolculuğa çıktıysanız para lazım. Her şey için hem de. Bazen yardım almanız, otostop çekmeniz, yemeği bedavaya getirmeniz gerekebilir ama şansınız her zaman yaver gitmez. Bir meydanda gitar çalıp akşamki yemeğin parasını çıkarmanız gerekebilir. Bu derste nasıl girişimci olunur, nasıl para kazanılır uygulamalı olarak, çeşitli görevler eşliğinde deneyimleyeceğiz. Mutlaka para kazanmanız gerekecek.

4. Hafta:
Yeni Yerler Keşfedelim
Dünyanın dört bir yanında gezilecek, görülecek, deneyimlenecek, tadılacak çok şey var. Ve tabi örnek alınacak. Dördüncü haftada dünyadan ve Türkiye’den 8 başarılı sosyal girişim konusunda örnekler dinleyeceksiniz ve 8 farklı konuda sunumlar hazırlayacaksınız.

5. Hafta:
Rotanı Belirle
Bavul hazır, fikrin var, araştırmanı da yaptın, peki nasıl yapacaksın? Ne yapacaksın? Yapacağın şeyi projelendirebilecek misin? “Hallederiz ya, kervan yolda düzülür” mü diyeceksin yoksa?

6. Hafta:
Proje Sunumları

Kontenjan:
Ücret: 250 ₺ + KDV

Ücret Politikası

  • Geçen dönemlerde yaptığımız programlara (Entelektüel Yaz Okulu, Münazara Hitabet Festivali vbg.) katılan katılımcılarımıza %10 indirim uygulanacaktır. Not kısmında önceden katıldığınız programları belirtiniz.
  • Birden fazla atölye veya programa kaydolan katılımcılara %20 indirim uygulanacaktır.

Konaklama İmkanları
Bu program için konaklama hizmeti sunulmamaktadır.

Ulaşım
OkulDışı

Sosyal Girişimcilik atölyesine başvuru süresi sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Menü